Najbardziej zaskakujące wydarzenia w historii Euro

Jakie są najbardziej zaskakujące wydarzenia w historii Euro?

Drużyny, które sprawiły największą niespodziankę podczas Mistrzostw Europy

Ogromne niespodzianki, zaskakujące wyniki i nie tylko

Turniej Euro 2020 zbliża się wielkimi krokami i coraz bardziej wzrastają nadzieje i oczekiwania wszystkich 24 krajów biorących udział w turnieju. Każdy zespół powinien jednak pamiętać, że Mistrzostwa Europy rządzą się własnymi prawami i nierzadko potrafią zaskoczyć. Mając to na uwadze, przedstawiamy kompleksowy przewodnik po największych i najbardziej zaskakujących wydarzeniach z pięknej historii turnieju.

Historyczne zwycięstwo Irlandii nad Anglią

Kiedy Irlandia i Anglia zostały wylosowane do tej samej grupy na Euro 1988, mijało prawie 40 lat od ostatniego zwycięskiego meczu Irlandii ze swoimi sąsiadami. Dwa lata po tym, jak Anglia została bezlitośnie wyeliminowana z Mistrzostw Świata w 1986 roku po słynnym golu Diego Maradony zwanym „ręką Boga”, Anglicy jechali do Niemiec Zachodnich w roli faworytów. Z kolei niekt nie oczekiwał sukcesu Irlandii, ponieważ był to jej pierwszy udział w tak dużym turnieju.

Jack Charlton poprowadził jednak reprezentację Irlandii do słynnego zwycięstwa 1:0, kiedy to dobrze ustawiony Ray Houghton w szóstej minucie zapewnił swej drużynie prowadzenie strzałem głową. Irlandczycy zdołali wytrzymać późniejszy napór Anglii i tym samym rozpoczęli turniej od zwycięstwa.

Ten szokujący wynik wpłynął na dalszą kampanię obu zespołów w fazie grupowej. Anglia zakończyła zmagania na ostatnim miejscu w grupie B z trzema porażkami na koncie. Natomiast Irlandia wywalczyła zasłużony remis ze Związkiem Radzieckim i gdyby nie nieznaczna porażka z Holandią, znalazłaby się w półfinale. Ostatecznie reprezentacja Irlandii opuściła turniej z podniesioną głową i pamiętnym zwycięstwem.

Błyskotliwe zagranie Brolina wysyła Anglię do domu

Cztery lata później na Euro 1992 Anglia ponownie musiała znieść rozczarowanie po porażce w fazie grupowej, gdzie zmierzyła się z gospodarzem turnieju, Szwecją. Po dwóch remisowych meczach 0:0 z Danią i Francją drużyna Grahama Taylora musiała pokonać Szwecję w swoim ostatnim meczu grupowym, aby zająć pierwsze miejsce w grupie A i awansować do półfinału. Wtedy nie wątpiono, że uda jej się to osiągnąć.

Mecz początkowo przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, gdy już na początku pierwszej połowy meczu Anglia zdobyła prowadzenie 1:0 po trafieniu Davida Platta. Jednak w 52. minucie padł wyrównujący gol Jana Erikssona, a następnie fantastyczna bramka Tomasa Brolina, która wprawiła przeciwników w osłupienie.

Po serii szybkich podań w środkowej strefie boiska Brolin dobiegł na skraj pola karnego i wyminął trzech obrońców Anglii, by precyzyjnie posłać piłkę w prawy górny róg bramki. Znakomity strzał Brolina zapisał się złotymi zgłoskami w historii szwedzkiej piłki nożnej. Jak sam powiedział: „Ten gol jest bardzo znanym wydarzeniem w Szwecji, dlatego wszędzie, gdzie się pojawię, jestem o niego wypytywany”.

Dania wygrywa Euro 1992 mimo braku awansu do mistrzostw

Jeszcze większe zaskoczenie miało miejsce na Euro 1992, kiedy to Dania wygrała turniej w heroicznym stylu po tym, jak mimo początkowego braku awansu udało się jej wystąpić po wykluczeniu z rozgrywek reprezentacji Jugosławii.

Drużyna Richarda Mollera Nielsena zajęła drugie miejsce w grupie A, a w półfinale pokonała Holandię w rzutach karnych. Do zdobycia tytułu zostało pokonać jeszcze Niemców. A zaledwie miesiąc wszystko wydawało się niemożliwe. Silna ofensywa „duńskiego dynamitu” zapewniła im zwycięstwo w finale 2:0, a wyczyn ten został zapamiętany jako jeden z najbardziej niezwykłych w historii piłki nożnej.

Włosi zszokowani siłą Czechów

Stadion Anfield stał się świadkiem jednej z największych niespodzianek Mistrzostw Europy, kiedy to Czechy pokonały Włochy na Euro 1996. Zaledwie po pięciu minutach spotkania bramkę otwierającą dla Czechów zdobył Pavel Nedved, który, jak na ironię, po występach w Lazio i Juventusie w latach 1996–2009 został gwiazdą włoskiej piłki nożnej. Potem wyrównującego gola dla Azzurrich strzelił Enrico Chiesa.

Jednak 10 minut przed przerwą Radek Bejbl przywrócił prowadzenie Czechom, doprowadzając do wyniku 2:1. Mimo wprowadzenia na boisko zawodników takiej klasy, jak Pierluigi Casiraghi i Gianfranco Zola, Włosi nie byli w stanie zdobyć wyrównującego gola i w konsekwencji przegrali ćwierćfinał.

Grecja pozbawia Portugalię trofeum na ich terenie

Po nieprawdopodobnym zwycięstwie Danii 12 lat wcześniej, na Euro 2004 Grecja napisała swoją własną historię niespodziewanego sukcesu. Grecja od samego początku nie była typowana na faworyta. W imponujący sposób udało jej się jednak awansować z trudnej grupy, która składała się z gospodarzy turnieju, Portugalii, a także Hiszpanii i Rosji. Następnie reprezentacja Grecji pokonała w ćwierćfinale Francję, wcześniejszych zdobywców tytułu mistrzowskiego, by po wygranej dzięki srebrnej bramce z Czechami zapewnić sobie miejsce w finale.

Wtedy ponownie zmierzyli się z Portugalią, która wystawiła do gry potężny kwartet ofensywnych piłkarzy z Cristiano Ronaldo, Deco, Luisem Figo i Pauletą. Ostatecznie jednak tylko Grecji udało się zdobyć gola. Po wielu próbach potężne uderzenie głową Angelosa Charisteasa w 57. minucie spotkania okazało się przynieść bramkę na wagę zwycięstwa.

Największe osiągnięcie Islandii w historii

Kiedy Anglia w niezbyt ciekawym stylu zajęła drugie miejsce w grupie B na Euro 2016 i w 1/8 finału trafiła na debiutującą na wielkim turnieju Islandię, uważano, że zespołowi spod znaku Trzech Lwów dopisało nie lada szczęście. Drużyna składająca się z takich gwiazd, jak Wayne Rooney, Harry Kane i Raheem Sterling, została jednak pokonana po tym, jak zatriumfował duch walki zespołowej. Od tego czasu przegraną z Islandią uważa się powszechnie za jedną z najbardziej upokarzających porażek w historii angielskiej piłki nożnej.

Gdy Rooney strzelił gola z rzutu karnego w czwartej minucie spotkania, wydawało się, że wszystko przebiega zgodnie ze scenariuszem. Dwie minuty później błąd w ustawieniu Anglików pozwolił jednak Ragnarowi Sigurdssonowi doprowadzić do remisu. Porażka Anglików stała się realna, gdy Joe Hartowi nie udało się zablokować strzału Kolbeinna Sigthorssona i po 18 minutach Islandia prowadziła 2:1.

Mimo wzmocnienia ataku wprowadzeniem na boisko Jamiego Vardy'ego i Marcusa Rashforda, Anglicy spotkali się z nieustępliwą obroną Islandii, która wykazała opanowanie i wielokrotnie udaremniała ich próby wyrównania stanu meczu. W końcu zabrzmiał gwizdek kończący mecz, a Islandia mogła zacząć zasłużenie świętować osiągnięcie najlepszego wyniku w piłkarskiej historii swojego kraju.

Nie możesz się doczekać Euro 2020? Przygotuj się na wygrane zakłady, sprawdzając w Pinnacle najnowsze kursy na Euro 2020 dla każdego meczu i wyników w grupach, zakłady długoterminowe i nie tylko.